Порнографія, ненормативна лексика, спілкування з небезпечними людьми, кібербулінг, шахрайство — все це легкодоступне для користувачів інтернету. Що ж тоді робити, щоб убезпечити свою дитину? Ми зібрали список ресурсів, які зроблять перебування дитини в мережі безпечнішим.
Він спрямований на підвищення цифрової компетентності учнів українських шкіл. Навчальна частина проекту складається з чотирьох навчальних модулів для школярів. Для вчителів — методичний посібник та практикум для проведення занять. Інтерактивна частина включає в себе гру і тестування, покликані оцінити рівень підготовки учня.
Творці проекту виділили чотири основних напрямки, в яких повною мірою виявляються можливості і вимоги до відповідальної поведінки в інтернет-просторі. Це технічна безпека і базова технічна грамотність, інформаційне середовище, сфера комунікації і область споживання.
Сайт «On-ляндія»
Це один з етапів реалізації програми «Безпека дітей в інтернеті», яку реалізують партнери Програми — Коаліція за безпеку дітей в інтернеті. Сайт містить матеріали для дітей, батьків і вчителів (інтерактивні сценарії, короткі тести, готові плани уроків), завдяки яким діти зможуть освоїти основи безпечної роботи в інтернеті.
Не боятися Момо, або Шість правил онлайн-безпеки для підлітків
Дітям пропонують ознайомитися з інтернет-безпекою за допомогою історій-коміксів, які розділені на дві вікові групи — для дітей 7-10 років і 11-14 років. Наприклад, там є історія про дев’ятирічного Колю, який навчається користуватися комп’ютером та електронною поштою. Читачі дізнаються про те, що таке інтернет і що в ньому можна робити. Крім того, в історії розповідається, що в інтернеті є речі, від яких слід захиститися. Або ж розділ, який містить короткі оповідання, в яких йдеться про достовірність інформації в інтернеті, відповідальність, пов’язану з публікацією фотографій та текстів, а також про зустрічі з людьми в інтернеті.
Курс «Основи інформаційної безпеки»
Цей курс буде більше корисний батькам, він допоможе зрозуміти, на що варто звертати увагу під час відвідин інтернету і як убезпечити себе. Після його проходження, у вас буде більше знань, які можна буде передати своїй дитини.
Головна мета курсу — донести до користувача базові правила поводження з персональними даними в умовах реального зближення фізичного і віртуального світів.
Kidslox
Додаток дозволяє батькам блокувати сторонні програми, інтернет і обмежувати доступ до небажаного контенту. Потрібен лише один обліковий запис для управління всіма мобільними пристроями сім’ї. Також можна встановлювати денні ліміти часу дитини в інтернеті. Коли ліміт закінчується — пристрій перейде в режим блокування. Це допоможе контролювати, скільки часу дитина сидить в мережі, поки батьки на роботі.
Функції блокування Kidlox дозволяють обмежити доступ до більш ніж 4-х мільйонів URL-адрес. Діти будуть бачити лише результати дозволені безпечним пошуком Google і обмежений режим YouTube. Також є можливість вручну додавати сайти, які потрібно заблокувати. Або ж заблокувати додатки на IOS і Android-пристрої.
Онлайн-підручник про браузери
Це інтерактивна книга для дітей, яку розробила Google. Вона доступна і російською мовою. У ній можна прочитати про те, як взагалі використовувати браузери, які у них є розширення і навіщо вони потрібні, що таке HTML, Javascript і тд.
Сергій Дідковський: Як навчити дитину медіагігієни
Також там розповідається, як захиститися від вірусів і фішингу — вид інтернет-шахрайства, метою якого є отримання доступу до конфіденційних даних користувачів — логінів і паролів.
Безпечний інтернет Google
Google створив кілька рекомендацій, підготовлених за участю фахівців з інформаційної безпеки, батьків, педагогів і громадських організацій про те, як зробити перебування дитини в мережі безпечним.
Зокрема, компанія пропонує п’ять інструментів, покликаних забезпечувати безпеку дітей в інтернеті:
1. Налаштувати фільтрацію додатків за віковим обмеженням за допомогою батьківського контролю.
2. Налаштувати фільтрацію неприйнятного контенту в YouTube
3. Контроль контенту, доступного дітям. Батьки можуть вказати, на які сайти можуть заходити діти, використавши контрольований профіль в Google Chrome. В такому профілі можна переглядати історію браузера і блокувати небажані для відвідування сайти.
4. Обмежити доступ до додатків і ігор
5. Захистити дітей від небажаного контенту в пошуку Google.
Mobile Kids
Мобільний додаток, який дозволяє контролювати поведінку дітей в мережі. Він допомагає батькам моніторити розташування, а також дає можливість керувати використанням дитиною мобільного телефону. Батьки отримують оповіщення, коли діти використовують свої мобільні телефони посеред ночі, додають нові контакти або коли вони завантажили і встановили новий додаток.
Також у батьків є можливість отримувати детальну статистику використання смартфона і встановлювати ліміти за часом, кількістю повідомлень, обсягу переданих даних тощо.
Ще один мобільний додаток, що дозволяє батькам обмежити по часу або зовсім заборонити доступ до конкретних додатків. Наприклад, до ігор або до всіх програм, що використовують інтернет-з’єднання.
Він приховує іконки небажаних для дитини додатків, а саме маскується під стандартний «Блокнот». Child lock захищено паролем і не припиняє свою роботу після перезавантаження девайса.
Додаток забезпечує безпеку дітей в інтернеті і допомагає батькам обмежити доступ дитини до небажаних додатків, сайтів і інформації. Також є можливість регулювати час, який вона проводить за екраном, бути в курсі, де знаходиться дитина, а також отримувати звіти про те, які сайти вона відвідує і що шукає в інтернеті.
Мобільні оператори
Компанія «Київстар» ще кілька років тому ввела послугу «Батьківський контроль», яка гарантує захист дітей від онлайн-загроз під час виходу в інтернет з мобільного телефону. Також вона записала сім відеороликів серії «Розкажіть дітям про безпеку в інтернеті».
У оператора Vodafone також є функція «Батьківський контроль». З цією послугою надається доступ тільки до обмеженого переліку ресурсів, схвалених експертами.