Головна | Реєстрація | Вхід | RSSСубота, 23.11.2024, 14:35

Сайт вчителя
Олексія Пальцева

Меню сайту
Пошук
Новини
ava
misto.zp.ua
ava
Перекладач Google
ava
Радіо онлайн
ava
Категорії розділу
Надзвичайні ситуації [21]
Інформаційна безпека [11]
Здоровий спосіб життя [6]
Профілактика отруєнь [15]
Профілактика захворювань [6]
Правила дорожнього руху [8]
Правила протипожежної безпеки [3]
Інструкції з безпеки життєдіяльності [16]
Виховання [10]
Свята та події
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Calenday
ava
Свята, події, іменини,

народні прикмети
Калькулятор
Email
palzevol@gmail.com

ourclas@at.ua
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Каталог статей

Головна » Статті » Безпека життєдіяльності » Надзвичайні ситуації

Засоби індивідуального захисту




Вміле і своєчасне застосування засобів індивідуального захисту дає можливість повністю уникнути ураження населення хімічною і біологічною зброєю, послабити дію світлового випромінювання ядерного вибуху і уникнути ураження радіоактивним порохом.
До засобів індивідуального захисту відносяться фільтруючі і ізолюючі протигази, респіратори, протипорохові матер'яні маски ПТМ-1, ватно-марлеві пов'язки, спеціальна ізолююча захисна одежа і пристосована одежа та медичні засоби захисту.

Засоби захисту органів дихання

Фільтруючі протигази призначені для захисту органів дихання, очей і обличчя від отруйних речовин, радіоактивних речовин, аерозолів, біологічних засобів і гарантують відносно безпечне перебування на зараженій місцевості при умові їх правильного підбору. Фільтруючі протигази є основним засобом індивідуального захисту населення. Принцип захисної дії фільтруючих протигазів засновано на фільтрації (очищенні) повітря, яке вдихає людина.
У системі ЦО для дорослого населення використовуються фільтруючі протигази ГП-5, ГП-5м; останнім часом протигаз ГП-5 заміняється протигазом ГП-7. Для дітей використовуються протигази ДП-6, ДП-бм, ПДФ-7, ГІДФ-д, ГІДФ-ш, а також камера захисна дитяча КЗД-4 (КЗД-1).
Протигаз ГП-7. Останнім часом для захисту цивільного населення і формувань ЦО надходить протигаз ГП-7,. Опір дихання при вдиханні при швидкості постійного потоку повітря 30 л/хв --не більше 16 мм. во дет; при 250 л/хв ~ не більше 200 мм. вод. ст. Лицьову частину виготовляють трьох розмірів. Номер розміру вказується з правої сторони маски в підборідігій частині, в кружечку діаметром 12 мм. До складу лицьової частини входять: маска об'ємного типу з "незалежним" обтюратором, окулярний вузол, переговорний пристрій, вузол клапана в;цгхання і видихання, обтікач наголовника і притискних кілець . «ля закріплення незапотіваючих плівок.
"Незалежний" обтюратор являє собою смужку тонкої гуми і служить для утворення герметичності лицьової частини на голові. Досягається герметичність за рахунок щільного прилягання обтюратора до обличчя ї можливості розтягуватись самостійно незалежно від корпусу маски. При цьому механічна дія лицьової частини на головз»г людини незначна. Наголовник призначено для закріплення лицьової частини. Він має потиличну пластину і п'ять лямок — лобну, дві скроневі і дві щічні. Лобна і скроневі лямки приєднуються до корпуса мастей притяжками. На кожній лямці з інтервалом в 1 см нанесені упори сходового типу, які призначені дтя надійного закріплення .лямок в пряжках. Біля кожного із них нанесена цифра, що дозволяє точніше фіксувати необхідне положення лямок при підгонці масок. Нумерація іде від Вільного кінця лямки до потиличної пластини. На фільтруючо-поглинаючу коробку одягається трикотажний чохол, який захищає її від дощу, снігу, ґрунтового пороху.
Протигаз ГП-7 порівняно з протигазом ГП-5 має щ.тий ряд переваг по експлуатаційних і фізіологічних показниках. Зменшено опір фільтруючо-поглинаючої коробки, а це полегшує дихаїшня. "Незалежний" обтюратор забезпечує надійнішу герметизацію і в той же час зменшується тиск на голову лицьовою частиною. Зниження опору дихання і тиску на голову дозволяє збільшити час перебування в протигазі. У зв'язку з цим таким протигазом можуть користуватися люди похилого віку, люди з легеневими і серцевими захворюваннями.
Переговорний пристрій забезпечує чітке розуміння слів, а також дозволяє використовувати телефон, радіо, мегафон.
Підбір лицьової частини здійснюється на основі даних виміру сантиметром горизонтального і вертикального обхватів голови. Горизонтальний обхват визначається виміром голови по замкнутій лиш', яка проходить спереду по бровних дугах, збоку - на 2-3 см вище краю раковини вуха і ззаду через найбільш виступаючу частину голови. Вертикальний обхват визначається виміром голови по замкнутій лінії, яка проходить через тім'я, підборіддя і щоки. Виміри округлюють з точністю до 5 мм. По сумі двох вимірів встановлюють розмір лицьової частини і положення (номер) упорів лямок наголовника, користуючись табл. 24
 

Перша цифра вказує номер лобної лямки, друга — скроневої, третя - щічних лямок. Положення лямок наголовника встановлюються при підгонці протигазу.
Перед надяганням протигазу необхідно забрати волосся з лоба і скроні, (попадашїя волосся під обтюратор призводить до порушення герметичності). Жінкам потрібно гладенько зачесати волосся назад, а заколки, шпильки і прикраси зняти. При одяганні протигазу ГП-7 лицьова частина береться обома руками за щічні ЛЯМКИ так, щоб великі пальці захопили лямки, підборіддя фіксують у нижньому заглибленні обтюратора і рухом рук вгору і назад натягають наголовник на голову і підтягають до упора щічні лямки.
Протигаз ГП-7 гранспоріується і зберігається на car ладах в заводській упаковці. У кожний ящик кладеться у поліетиленових пакетах 20 лицьових частин: 1 розміру - 8, 2 розміру - 8, З розміру - 4.

Визначення розміру шолому-маски дитячих протигазів

Протигази для дітей підбирають, виміряючи ширину і висоту лиця .дитини.
 


Камера захисна дитяча

ДЛЯ захисту дітей до 1,5 року використовуються камери захисні дитячі, які складаються з каркасу, на який натягується прогумовий чохол з віконцями, протигазової коробки і міхового насосу. Повітря дія дихання дитини підкачується міховим насосом, яке очищається фільтруючою протигазовою коробкою (в КЗД-1). В КЗД-6 (КЗД-4) використовуються дифузно -сорбуючі елементи.
КЗД може переноситись на руках, для чого є лямки, а також встановлюватись на шасі дитячої коляски.
Для того, щоб використовувати фільтруючі протигази для захисту органів дихання від всіх СДОР передбачаються спеціальні насадки, які кріпляться до протигазної коробки. Респіратори
У системі ЦО найбільше використовуються респіратори Р-2. Респіратори призначені для захисту органів дихання від радіоактивного пороху і бактерійних аерозолів Р-2 являє собою фільтруючу півмаску, яка має два клапани вдихання і один клапан видихання, металевий носовий притискач і лямки для кріплення до голови.
Респіратори Р-2 зберігаються в поліетиленових пакетах. Виготовляються трьох розмірів. Для того, щоб підібрати респіратор, вимірюють висоту лиця: 99-109 мм - 1 розмір, 109-119 мм - 2 розмір, більше 119 мм - 3 розмір.

Мал. 44. Зовнішній вигляд респіратора Р-2

Респіратори Р-2 широко використовувались для захисту органів дихання від радіаційного пороху формуваннями ЦО при ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Для захисту органів дихання від радіоактивного пороху, біологічних аерозолів можуть використовуватись і промислові респіратори.

Протипорохова тканинна маска ПТМ-І

ПТМ-1 призначена для захисту органів дихання людей від радіоактивного пороху. ПТМ-1 складається з двох основних частин: корпусу і кріплення.
Маска ПТМ-1 виготовляється самостійно. Розкрій шарів корпусу маски, а також кріплення робиться по викройці або лекалах.
ПТМ-1 виготовляється семи розмірів, які залежать від висоти обличчя: 1-й - до 80 мм, 2-й - 81-90 мм, 3-Й -91-ШОмм, 4-й - 101-110 мм, 5-й - 111-120 мм, 6-й - 121-130 мм, 7-й - більше
131 мм. Перший і третій розміри

Ватно-марлева пов язка

Ватно-марлева пов'язка виготовляється самостійно із марлі довжиною 100 см і шириною 50 см. Марлю стелять на столі, посередині кладуть вату розміром ЗО х 20 см, товщиною біля двох сантиметрів. Вільні кінці марлі загортають по всій довжині, з обох сторін закриваючи вату. Після цього на кінцях марлі робять розрізи довжиною 30-35 см, які утворюють дві пари зав'язок. Накладають пов'язку на лице так, щоб був закритий низ підборіддя. Верхній край повинен закривати ніс і доходити до очних впадин. Нижні кінці зав'язуються на тім'ї, а верхні на потилиці за вухами.
Респіратори, протипорохові тканинні маски і ватно-марлеві пов'язки від отруйних речовин не захищають.

Ізолюючі протигази

На підприємствах, діяльність яких пов'язана з виробництвом, використанням і транспортуванням СДОР, при аваріях, стихійному лихові можливі випадки зараження великих територій високими концентраціями небезпечних речовин на довгий час. Все це створює великі труднощі при проведенні рятувальних і інших невідкладних робіт тому, що треба забезпечити надійний захист органів дихання людей, які працюють в осередку ураження. Використання протигазів фільтруючого типу, як цивільних так і виробничих, при високих концентраціях СДОР, а також при нестачі кисню недопустиме.
У таких випадках використовують ізолюючі протигази Ш-46м, ІП-4, Ш-5, які забезпечують захист органів дихання, очей, шкіри обличчя від будь-яких СДОР незалежно від особливостей і концентрації. Вони дозволяють працювати навіть там, де повністю відсутній кисень в повітрі. Використовуючи протигази Ш-46м і Ш-5, можна виконувати легкі роботи під водою на глибині до 7 м.
Принцип роботи протигазу заснований на виділенні кисню із хімічних речовин при поглинанні вуглекислого газу і вологості, які видихає людина.
Шолом-маска захищає органи дихання від дії зовнішнього середовища, направляє повітря, що видихається в регенеративний патрон і подає очищену від вуглекислого газу і збагачену киснем газову суміш до органів дихання, а також захищає очі та обличчя.
Шолом-маска складається з окулярів, обтюратора і з'єднувальної трубки з ніпелем. Шолом-маска укомплектовується загубником і носовим затискачем для виконання робіт під водою.
Регенеративний патрон Регенеративний патрон забезпечує поглинання вуглекислого газу і вологи із повітря, яке видихається і отримання кисню. Патрон має регенеративний продукт, у якому встановлено пусковий брикет. Сірчана кислота, яка виливається при зруйнуванні вбудованої ампули, розігріває регенеративний продукт і цим інтенсифікує його робоїу. Крім того, пусковий брикет забезпечує виділення кисню, необхідного для дихання в перші хвилини. Мішок для дихання служить резервуаром для видихання газової суміші і кисню, який виділяється регенеративним патроном. На ньому розташовані фланці, за допомогою яких прикріпляється регенеративнй патрон і клапан надмірного тиску. Клапан надмірного тиску випускає зайве повітря із системи дихання, а також служить для підтримання в дихальному мішку необхідного об'єму газу під водою. В протигазах Ш-46м і ІП-5 у випадку нестачі газової суміші на вдихання при роботах під водою передбачено пристосування додаткової подачі кисню.
Сумка призначена для зберігання і перенесення протигазу. Шолом-маска ізолюючого протигазу не має термозахисних засобів, тому працювати у ній рекомендується з одягнутим на голову капюшоном захисного костюма. Запас кисню в регенеративному патроні дозволяє виконувати роботи в ізолюючому протигазі при важких фізичних навантаженнях протягом 45 хв, при середніх - 70 хв, при легких навантаженнях або в стані відносного спокою - 3 год. Перебувати в ізолюючих протигазах зі зміною регенеративних патронів допускається 8 год.
Повторне перебування в ізолюючих протигазах допускається тільки після відпочинку протягом 12 год. Якщо використовувати протигаз по 3-4 год кожен день, то ним можна користуватись два тижні.
При температурі 40°С час роботи в ізолюючому протигазі визначається не запасом кисню в регенеративному патроні, а загальним станом людини і при важкому навантаженні буде ЗО хв, при середному — 45 хв. Протигази ІП-46, ІП-46м надійно працюють в інтервалі температур від -20°С до +40°С, а протигази Ш-4 і Ш-5 від -40°С до +40°С.
До роботи в ізолюючих протигазах допускаються люди, які пройшли медичну комісію. Не допускаються до роботи в ізолюючому протигазі люди, які хворіють на туберкульоз легенів, тирестоксіоз і інші форми ендокринної недостатності будь-якого ступеня, залишкові явища після закритої іравми мозку, нейроінфекцію, глакуому, дерматит, екзему і т.п.
Забороняється користуватись незапломбованими регенеративними патронами і ізолюючими протигазами, приступати до роботи тоді, коли не почав працювати пусковий брикет.
Не можена перебувати в протигазі до повного відпрацювання регенеративного патрону (ознака - слабке наповнення дихального мішка, утруднюється повне вдихання при роботі з однаковою інтенсивністю, слабкість). Повторно використовувати протигаз (після зняття шолому-маски) без заміни регенеративного патрона забороняється. Категорично не допускається змащувати деталі і з'єднання протигазу будь-якими мастилами (при поєднанні кисню і мастила може статися вибух).
Зберігаються ізолюючі протигази в спеціальних запломбованих мішках. Ш-46 і ІП-46м зберігаються без приєднаної шолом-маски. У процесі зберігання протигази підлягають періодичному технічному обслуговуванню. Відпрацьовані регенеративні патрони, пускові брикети і брикети додаткової подачі кисню підлягають обов'язковому знищенню, про яке складається акт спеціально призначеною комісією. їх або спалюють, або розчиняють їх речовини у воді. Перед спалюванням патрони і брикети складають у підготовлену яму, обкладають дрібно нарубаними дровами і запалюють (бензин, нафту і інші горючі речовини використовувати забороняється) і зразу відходять в бік, щоб захистити себе від дії високої температури горіння. Неможна підходити до вогню, поки не закінчиться горіння. Після цього яму засипають землею.
Розчинні речовини спускають у воду. Якщо виділення бульбашок припинилось, то процес розкладання закінчився. Відкривати корпус регенеративних патронів і знищувати речовини, які знаходяться в них і брикетах, необхідно в захисних окулярах, гумових рукавицях і захисному фартусі.

Засоби захисту шкіри

Засоби захисту шкіри призначені для захисту всього тіла людини в умовах зараження місцевості отруйними речовинами, біологічними засобами, радіоактивного зараження. Вони також використовуються при роботі з СДОР, при проведенні дегазаційних, дезинфекційних і дезактиваційних робіт.
Такими засобами є; простіші засоби захисту шкіри, легкий захисний костюм Л-1; комплект захисного фільтруючого одягу (ЗФО);
Простіші засоби захисту шкіри від отруйних речовин, біологічних аерозолів і радіоактивного зараження — це звичайна одежа і взуття. Плащі і накидки із прогумованої тканини, хлорвінілу, пальта із драпу, шкіри, грубого сукна добре захищають від радіоактивного пороху і біолоіічних засобів.
До 10 хв можуть захищати від крапель рідких ОР, а якщо одяг промок, то і більше — до 50 хв. Для захисту піг використовують гумові чоботи, боти, валянки з галошами, взуття із шкіри і шкірозамінників. Для захисту рук використовують гумові або шкіряні рукавиці. Для захисту голови і шиї пропонується використовувати капюшони.
Звичайний одяг, оброблений мильно-масляною емульсією, може захистити від пари отруйних речовин. Для того, щоб змочити один комплект одягу (комбінезон, спортивний костюм і т.п.) потрібно у 2 л води розчинити 300 г мила, додати 0,5 л олії або мінерального масла. Цей розчин нагріти, просочити ним одяг і висушити на повітрі. Загальновійськовий захисний комплект
Разом з протигазом комплект використовується формуваннями ЦО і військами при проведенні рятувальних і інших невідкладних робіт в осередках хімічного, біологічного і радіоактивного уражень.
Загальновійськовий захисний комплект складається із захисного плаща, захисних панчіх і рукавиць. Його можна використовувати як накидку, одягати "в рукави" і носити як комбінезон.
Виготовляється ЗЗК п'яти розмірів: перший для росту 165 см, другий -- від 165 см до 170 см, третій - від 170 до 175 см, четвертий — від"175 см до 180 см, п'ятий -- вище 180 см. Легкий захисний костюм Л-1 У комплект Л-1 входить сорочка з капюшоном, штани, які зшиті разом з панчохами, двопалі рукавиці і підшоломники. Виготовляється трьох розмірів: перший - ріст до 165 см,
Для просочування ЗФО є два рецепти: перший поглинає пару ОР за рахунок абсорбції (розчину пари ОР), другий — нейтралізує ОР за рахунок хімосорбції.
 


Джерело: http://readbookz.com/book/198/7512.html
Категорія: Надзвичайні ситуації | Додав: Пальцев (21.04.2016) | Автор: Пальцев
Переглядів: 1670 | Рейтинг: 5.0/4

Поділитися матеріалом:

Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Перекласти сайт

 Translate the site into English Die Webseite auf das Deutsche zu übersetzen Przetlumacz te strone na jezyk Polski Перевести сайт на Українську мову Traduire le site en français 
Форма входу

Лепетун
gerb
facebook
ava
Amnesty Ukraine
ava

Amnesty International
Запорізька мерія
gerb
Школа № 87
gerb

Школа №87 на карті міста

Школи Запоріжжя
Карта України
map_ua
База питань
ChGK
Life.zp.ua
ChGK
Доктор Комаровский
komarovskiy
Афоризми

Copyright MyCorp © 2024
Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz