Тема. Кліматичні пояси і типи клімату Землі
Мета: сформувати уявлення учнів про кліматичні пояси і типи клімату Землі. розвивати практичні навички учнів працювати з кліматичними картами, аналізувати кліматичну інформацію; формувати вміння виявляти причинно-наслідкові зв'язки; виховувати толерантне ставлення одне до одного.
Обладнання: підручник, атлас, кліматична карта світу, карта кліматичних поясів та областей світу.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Очікувані результати: учні зможуть: називати основні та перехідні кліматичні пояси; наводити приклади типів клімату; показувати на карті кліматичні пояси.
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань і вмінь
Бесіда за запитаннями
1. Від чого залежить кількість сонячної енергії, яку одержує та або інша територія?
2. Як і чому змінюється температура на різних широтах?
3. Які особливості клімату України ви знаєте?
(Оголосити тему й очікувані результати уроку.)
III. Вивчення нового матеріалу
План
1. Типи клімату та кліматичні пояси.
2. Кліматичні області.
1. Типи клімату та кліматичні пояси
Розповідь учителя
Клімат залежить від географічної широти, а отже, і змінюється із широтою. Тому Землю умовно поділили на величезні широтні смуги — кліматичні пояси. Виділяють сім основних кліматичних поясів, які відповідають територіям формування екваторіальних, тропічних, помірних, арктичних і антарктичних повітряних мас. Кожному з них відповідає певний тип (або декілька типів) клімату, тобто сукупність кліматичних показників, характерних для певної території. Насамперед це переважаючі повітряні маси, середні температури найтеплішого та найхолоднішого місяців, середня річна кількість атмосферних опадів і режим їхнього випадання за сезонами (місяцями) року.
Основні кліматичні пояси
Кліматичні пояси
|
Особливості клімату
|
Екваторіальний
|
Високі температури повітря, протягом усього року від +24 до +28 °С. Переважають екваторіальні повітряні маси й знижений атмосферний тиск. Висхідні потоки повітря зумовлюють велику кількість опадів — 1000—3000 мм на рік. Протягом усього року опади випадають рівномірно
|
Тропічні
|
У теплу пору року температури сягають +30 °С і вище, а в прохолодну знижуються до +15 °С і менше. Іноді температура повітря сягає рекордно високої позначки. Переважають тропічні повітряні маси й високий тиск. Низхідні потоки повітря зумовлюють надзвичайно малу кількість опадів
|
Помірні
|
Добре виражені чотири пори року. У теплу пору року температури сягають +25 °С і вище, у холодну — знижуються до –15 °С і нижче. Середньорічна температура коливається від +20 до 0 °С. Переважають помірні повітряні маси й низький атмосферний тиск. Висхідні потоки повітря зумовлюють значну кількість опадів, до 1000 мм на рік і більше, але розподілені вони нерівномірно
|
Полярні (арктичний і антарктичний)
|
Протягом усього року температури повітря опускаються значно нижче 0 °С. Іноді температура повітря досягає рекордно низької позначки. Переважають арктичні й антарктичні повітряні маси й високий тиск. Кількість опадів незначна
|
Крім основних, розрізняють шість перехідних поясів, де не формуються постійні типи повітряних мас. Над ними в певні пори (частини) року з’являються повітряні маси сусідніх основних поясів. Відбувається це у зв’язку зі зміною кута падіння сонячних променів. Так, у субекваторіальному поясі протягом року з’являються як екваторіальні повітряні маси (влітку відповідної півкулі), так і тропічні (взимку). За порами (частинами) року в перехідних поясах змінюються й кліматичні показники.
Завдання
1) Визначте розташування основних кліматичних поясів за картами атласу.
2) Порівняйте клімат помірного і тропічного поясів.
2. Кліматичні області
Розповідь учителя
Один тип клімату характерний тільки для частини кліматичних поясів. У межах тропічного, помірного та всіх перехідних поясів виділяють кліматичні області, які існують завдяки чергуванню на земній поверхні материків і океанів. Кліматичні області також характеризуються своїм типом клімату. Давайте розглянемо, як це відбувається на прикладі помірного поясу Північної півкулі.
Пригадайте, як змінювалися показники температури й кількості опадів у Лондоні, Києві, Харкові та Актюбинську. Це допоможе вам зрозуміти, чому на території помірного поясу сформувалися кліматичні області морського, помірно континентального й континентального клімату.
Клімат, подібний до лондонського, із м’якою зимою й прохолодним літом, незначною річною амплітудою коливань температур і великою кількістю опадів називається морським. Із віддаленням від океану його вплив на клімат слабшає. Зима стає холоднішою, літо теплішим, кількість опадів дещо зменшується. Це характерно для Києва й Харкова, тут клімат помірно континентальний. В Актюбинську, який розташований у глибині континенту Євразія, клімат континентальний. Для нього характерне сухе сонячне літо й морозна зима, невелика кількість атмосферних опадів і значні річні амплітуди коливань температур повітря. Цікаво, що межі кліматичних поясів мають широтну протяжність, а межі між областями близькі до меридіанів.
У межах помірного поясу Північної півкулі є ще одна кліматична область — область мусонного клімату. Вона розташована на крайньому сході материка Євразія.
Запитання
1) Які кліматичні області сформувалися на території помірного поясу?
2) Чим відрізняються морський і континентальний клімат?
IV. Закріплення вивченого матеріалу
Завдання
1. Поясніть відмінності між основним та перехідним кліматичними поясами.
2. Охарактеризуйте один із типів клімату.
V. Підсумки уроку
Висновки
Землю умовно поділяють на величезні широтні смуги — кліматичні пояси. Розрізняють сім основних кліматичних поясів, кожному з яких відповідає певний тип (або декілька типів) клімату, тобто сукупність кліматичних показників, характерних для певної території. Крім основних, розрізняють перехідні пояси, де не формуються постійні типи повітряних мас.
У межах тропічного, помірного та всіх перехідних поясів виділяють кліматичні області, які існують завдяки чергуванню на земній поверхні материків та океанів. Кліматичні області також характеризуються своїм типом клімату.
VI. Домашнє завдання
Опрацюйте § 9 підручника.
Інтернет-ресурси
Карта «Кліматичні пояси й області»:
http://geography.su/atlas/item/f00/s00/z0000000/map020.shtml
|