Тема уроку: Тектонічна будова, рельєф, корисні копалини Африки
Мета: поглибити знання про особливості тектонічної будови, основні форми рельєфу, закономірності розміщення основних форм рельєфу та родовищ корисних копалин; сформувати знання про особливості розміщення основних форм рельєфу та корисних копалин на материку; продовжити вдосконалення практичних навичок роботи з картами атласа.
Обладнання: фізична карта Африки, атласи, підручники, контурні карти, комп’ютер, проектор, екран, презентація "Рельєф і корисні копалини Африки", педагогічний програмний засіб "Географія материків і океанів. 7 клас" (ППЗ).
Основні поняття: тектонічна будова, платформа, щит, область складчастості, рифт, вулкан, плоскогір’я, гори, плато, западина, еолові форми рельєфу, корисні копалини.
Тип уроку: комбінований
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент.
II. Перевірка домашнього завдання.
1. Географічна розминка
Учитель (або один з учнів) ставить запитання за картою, показуючи географічні об’єкти, що характеризують географічне положення Африки.
2. Запитання
• У чому полягає особливість географічного положення Африки? Назвіть і покажіть на карті крайні точки Африки.
• Які океани і моря омивають береги Африки?
• Які етапи у вивченні і дослідженні материка можна виділити?
II. Актуалізація опорних знань.
III. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності.
Наступними етапами вивчення материка за типовим планом є дослідження історії формування Африки, її рельєфу та корисних копалин. Від внутрішньої будови земної кори, історії її формування протягом геологічного розвитку Землі залежить розміщення основних форм рельєфу та корисних копалин. Сьогодні на уроці вам потрібно знайти та з’ясувати, як названа географічна закономірність представлена в Африці. Для цього вам стануть у пригоді вміння працювати з тематичними картами атласа.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
1. Джерела інформації про рельєф і корисні копалини материка.
2. Геологічний розвиток материка. Етапи розвитку земної кори (аналіз карти будови земної кори).
В основі Африки лежить давня Африкано-Аравійська платформа. Вік гірських порід, що складають її кристалічний фундамент, - 2-3 млрд. років. На північному заході та крайньому півдні до цієї платформи примикають складчасті області. Рухи земної кори, які супроводжувалися численними землетрусами й виверженнями вулканів, призвели до утворення найбільшого на суходолі розлому земної кори - Східноафриканського, який тягнеться з Євразії через Червоне море, Ефіопське нагір’я до гирла річки Замбезі й продовжує розширюватися. Складчасті структури - 4 % площі Африки.
4. Загальні особливості рельєфу материка (аналіз фізичної карти).
Для Африки характерне переважання величезних крутих плоскогір’їв з обривами, розташованих на різних висотах. На окраїнах материка височіють гірські хребти, на узбережжях океанів розташовані невеликі низовини. Найвищі масиви - Ефіопське нагір’я та Східноафриканське плоскогір’я (в східній частині Африки). Їх утворення пов’язане з деформаціями земної кори в зоні розламів. Розлами супроводжувалися вулканічною діяльністю, тому на Східноафриканському плоскогір’ї та Ефіопському нагір’ї є великі ділянки лавових плато та великі вулканічні масиви. Плато - плоска піднята рівнина зі слабко розчленованою поверхнею, відділена від сусідніх рівнинних просторів добре вираженими крутими схилами (запис терміну). Із розламами пов’язане утворення найвищих гір Африки - Кіліманджаро, Кенії та Рувензорі. Вони розташовані поблизу екватора й піднімаються більш ніж на 5000 м над рівнем моря.
5. Рельєф окремих частин материка.
На північному заході материка височіють гори Атлас, утворені в епоху альпійської складчастості. Уздовж південного узбережжя материка тягнуться невисокі Капські та Драконові гори.
Значну роль у формуванні сучасного рельєфу Африки відіграють зовнішні процеси - вітер, вивітрювання, річкова ерозія. У піщаних пустелях (ергах) вітер створює піщані горби - дюни та бархани.
6. Закономірності розміщення корисних копалини.
Африка багата на корисні копалини, розміщення яких обумовлено геологічною будовою материка. Тут зосереджені найбільші у світі родовища алмазів, золота, уранових руд, близько половини світових запасів міді.
Особливо багаті на рудні корисні копалини Східна та Південна Африка, утворення яких відбувалося під час виверження магми з глибини Землі та потрапляння її в товщу земної кори вздовж ліній розламів. Із розломами пов’язане утворення так званого мідного поясу – району унікальних родовищ руд. Відкриття родовища алмазів і золота в другій половині XIX ст. підсилило приплив білих переселенців до Африки і сприяло колонізації материка. Узбережжя Ґвінейської затоки - нафта та газ.
V. Закріплення вивченого матеріалу.
• ППЗ. Тестові завдання 1-4.
• Практична робота № 3 (продовження)
Позначення на контурній карті основних форм рельєфу Африки
VІ. Підсумок уроку.
• Підбиття підсумків уроку: ППЗ. Підсумки уроку.
• Мотивація та виставлення оцінок.
VІІ. Домашнє завдання.
• Опрацювати $ 12, дати відповіді на питання
|