Тема. Формування території України. Сучасний адміністративно-територіальний устрій України
Геопортал адміністративно-територіального устрою України
Мета: навчальна: актуалізувати та розширити знання учнів про адміністративно-територіальний устрій України; ознайомити з історичними подіями XX ст., під час яких відбувалося формування державної території України; вдосконалювати практичні уміння працювати з картою «Адміністративно-територіальний устрій»; сприяти розумінню проблем і шляхів удосконалення сучасного адміністративного устрою України; розвивальна: формувати науковий світогляд, розуміння важливості свідомого володіння системою знань про адміністративно-територіальний устрій країни, необхідних у повсякденному житті; виховна: виховувати національний патріотизм, любов до України. Обладнання: підручник, атлас, карта «Адміністративно-територіальний устрій України».
Тип уроку: комбінований.
Очікувані результати: учні зможуть: називати та показувати на карті адміністративно-територіальні одиниці, пояснювати особливості сучасного адміністративно-територіального устрою України; характеризувати проблеми і шляхи вдосконалення адміністративно-територіального устрою.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК
Тестові завдання
1. Укажіть, у яких півкулях розташована територія України.
А Західній і Північній
Б Східній і Північній
В Західній і Південній
Г Східній і Південній
2. Де розташована найвіддаленіша від Північного полюса точка України?
А поблизу села Грем'яч
Б поблизу села Мар'янівка
В поблизу міста Чоп
Г на мисі Сарич
3. Із якою країною Україна має найдовший кордон?
А із Росією
Б із Польщею
В із Білоруссю
Г із Румунією
4. Укажіть площу території України.
А 6,037 тис. км2
Б 60,37 тис. км2
В 603,7 тис. км2
Г 6037 тис. км2
ü Перевірка домашнього завдання
Учні обмінюються аркушами зі складеними вдома запитаннями, вчитель проводить вибіркове усне опитування.
Бліцопитування
1. Пригадайте з курсу історії, які державні утворення існували в межах сучасної території України в минулі часи.
2. Які складові частини має державна територія?
3. До складу яких держав у минулі століття входила територія України?
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ
Вступне слово вчителя
Матеріальною основою та одним з атрибутів будь-якої держави є її територія. Втрата державної території веде до втрати державності. Державна територія сучасної України формувалася протягом тривалого часу. Століттями український етнос був розділений кордонами інших держав.
У XX ст. українська земля та її народ винесли на собі страшний тягар двох світових війн. Україна стала буфером і полем бою між двома імперіями, які прагнули світового панування.
Розглянемо детальніше, які територіальні зміни призвели до формування сучасного кордону України, як розвивалася система адміністративно-територіального поділу нашої країни, перспективи його подальшого реформування.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Зміни меж та адміністративно-територіального устрою України у XX ст. (с 50)
Розповідь учителя
2. Сучасний адміністративно-територіальний устрій України (с. 52)
Розповідь учителя
3. Проблеми та шляхи вдосконалення адміністративно-територіального устрою
Запитання
Розповідь учителя
V. ОСМИСЛЕННЯ, УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
Картографічний практикум
Знайдіть та покажіть на карті «Адміністративно-територіальний устрій України»:
1) області, що мають прикордонне положення; 2) області, що мають вихід до моря; 3) області, що межують лише з областями України; 4) області, назви яких не походять від назв їхніх обласних центрів; 5) свою область та її сусідів.
Проблемне запитання
Як ви вважаєте, для чого потрібні знання про адміністративно-територіальний устрій держави?
VI. ПІДСУМКИ УРОКУ
Заключне слово вчителя
Як бачимо, сучасні межі України та її адміністративно-територіальний устрій є підсумком тривалої історії. Лише протягом минулого століття територія України неодноразово ділилася між різними державами. У 1991 р. відбулася видатна подія, коли Україна стала незалежною країною із великою та багатою державною територією. Наше завдання — берегти свою незалежність, шукати шляхи ефективного управління своєю державою. (Учитель аналізує та оцінює роботу учнів на уроці.)
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1. Опрацюйте § 10 підручника.
2. Позначте на контурній карті межі областей та підпишіть їхні назви.
3. Дізнайтеся, коли була створена наша область (район), як відбувається об'єднання територіальних громад у нашій області.
Формування території України
Становлення будь-якої держави – процес тривалий, бо потребує формування території, визначення кордонів та їх погодження з сусідніми народами тощо. Серед науковців немає спільної думки про етапи формування території української держави у ході історичних процесів. Проте більшість науковців виникнення окремого українського етносу до Xll – XV ст.
Територія України сформувалася внаслідок складних взаємин із сусідніми народами й державами. Виділяють кілька історичних періодів її формування.
Київська Русь – держава східних слов`ян. Початок формування українського народу та його державності належить до часу існування великої держави східних слов`ян – Київської Русі (lX – Xll ст.). У 1187 р. вперше згадується географічний термін «Україна». Найбільш вірогідне пояснення цієї назви – від слів «край», «країна».
Від середини Xll ст. українські землі перебували під владою монголо-татарських ханів, Великого князівства Литовського, Польщі, Угорщини, Туреччини.
Запорізька Січ – осередок боротьби за українську державність. Наприкінці XV ст. виникло українське козацтво, яке з часом утворило Запорізьку Січ.
У Xll ст. Запорізька Січ стала осередком національно-визвольної боротьби українського народу. Рішенням Переяславської ради (1654 р.) Лівобережна Україна приєдналась до Росії.
Україна в складі двох імперій. Кінець XVlll ст. до Росії приєдналось Причорномор`я. В 1772 р. Галичина ввійшла до складу Австрійської імперії (яка з 1867 р. називалася Австро-Угорською), Правобережна Україна в 1793 – 1795 рр. ввійшла до Російської імперії.
Україна в Новітній час. Наприкінці Першої світової війни (1914 – 1918рр.) Російська та Австро-Угорська імперії розпалися. Але кілька спроб у 1917 – 1920 рр. створити незалежну Українську державу були невдалими. Східна й центральна частини України ввійшли до Союзу Радянських Соціалістичних Республік (СРСР) як Українська РСР (УРСР), а західноукраїнські землі ще два десятиліття перебували в складі Польщі, Чехословаччини, Румунії. У 1939 р. до УРСР були приєднані Східна Галичина й Волинь (від Польщі); у 1940 р. – Буковина й Південна Бессарабія (від Румунії); у 1945 р. – Закарпаття (за договором із Чехословаччиною).
У 1954 р. згідно з рішенням Верховної Ради СРСР Кримську область було передано УРСР. Сучасний історичний період розпочався 24 серпня 1991 р., коли після розпаду СРСР Україна була проголошена незалежною державою.
Етапи формування державної території України
Vlll ст. до н.е.- lll ст.н.е.
|
Територію України населяють кіммерійці (перше державне утворення), скіфи, сармати.
|
lll – Vl ст.
|
Територія України населяють представники племінного союзу антів.
|
Vl – Vlll ст.
|
На території України оселяються племена східних слов`ян – поляни,сіверяни,древляни,дуліби,білі хорвати,уличі, тиверці.
|
lX – Xll ст.
|
Існування держави східних слов`ян Київська Русь.
|
Xlll – XVl ст.
|
Українські землі під владою монголо-татарів, Литви, Польщі, Угорщини,Османської імперії.
|
XV ст.
|
Утворення Кримського ханства.
|
XVl – XVll ст.
|
Утворення Запорізької Січі – центру боротьби українського народу за самовизначення.
|
1654 р.
|
Приєднання Гетьманщини до Московії.
|
1667 р.
|
Україна розділяється на дві частини:Лівобережна(з Києвом) відходить до Московії,Правобережна – до Польщі.
|
Кінець XVlll ст.
|
Західноукраїнські землі входять до складу Австро-Угорщини
|
07.11.1917 р.
|
Проголошення УНР(Київ) .
|
13.11.1918 р.
|
Проголошення ЗУНР(Львів).
|
1919 – 1920 рр.
|
Українські землі ввійшли до складу Росії, Польщі,Чехословаччини та Румунії.
|
1922 р.
|
Східна частина України входить до складу СРСР.
|
1939 р.
|
До України приєднуються її західні землі.
|
1940 р.
|
До України приєднуються Північна Буковина та Південна Бессарабія.
|
1945 р.
|
До України приєднується Закарпаття.
|
1954 р.
|
Верховна Рада СРСР передає УРСР Кримську область.
|
24.08.1991 р.
|
Проголошено незалежність України.
|
Сучасний адміністративно-територіальний устрій України
Адміністративно-територіальний устрій – це поділ території держави на менші частини для полегшення управління нею.
Знаменною віхою в становленні адміністративного поділу стало проголошення незалежності України 24 серпня 1991 р. Україна являє собою унітарну державу, територія якої розділена на адміністративно-територіальні одиниці. Верхній рівень адміністративно-територіального устрою-область.
Адміністративна область – це велика частина території України, яка має чітко визначені кордони й систему місцевих органів державної влади та органів місцевого самоврядування. Середня площа області в Україні складає 24 тис км2 . Найбільші за площею – Одеська , Дніпропетровська і Чернігівська. Можна відзначити, що великими за площею й населенням є східні області, а меншими – західні. Така ситуація склалася історично.
Більшість областей України мають вихід до державного кордону. Цілком внутрішніми є п`ять областей – Хмельницька, Черкаська, Кіровоградська, Полтавська, Дніпропетровська. П`ять областей мають вихід до морів – Чорного й Азовського. Центральне географічне положення має Кіровоградська область.
Кожна область поділяється на адміністративні райони, усього їх нараховується 490 – у середньому 19 районів на одну область. У всіх областях існують міста обласного значення, багато з яких зосереджені в східних індустріальних областях.
У 1991 р. Верховна Рада України прийняла рішення про відновлення автономії Криму. Автономна Республіка Крим має свою Верховну Раду, Конституцію, прапор; татарське населення створило свій владний орган – меджліс.
Особливий статус державного підпорядкування мають міста Київ і Севастополь.
Столиця – головний адміністративний центр держави. Її назва і статус закріплені Конституцією України. Основна функція столиці – керування політичним, соціальним , культурним і економічним життям країни.
У системі адміністративно-територіального поділу входять Автономна Республіка Крим, 24 адміністративні області (490 район) , Київ і Севастополь – міста державного підпорядкування.
|