Тема: Географічне положення. Державна територія України. Державні кордони, розміри території, крайні точки, географічні центри України та Європи.
Очікуванні результати навчально-пізнавальної діяльності учнів:
- Знаннєвий компонент: сформувати знання учнів про географічне положення, дати оцінку географічному положенню України, навчити учнів розрізняти фізико – економіко – політико - географічне положення держави, ввести поняття «державний кордон», з’ясувати крайні точки країни, географічний центр;
- Діяльнісний компонент: продовжити роботу з фізичною картою, закріпити уміння учнів визначати координати крайніх точок, протяжність території у градусах і кілометрах, продовжити роботу з контурними картами;
- Ціннісний компонент: виховувати патріотизм, почуття гордості за свою Батьківщину, обґрунтовувати вплив значення географічного положення України в Європі та світі на економічні та політичні процеси в середині держави; оцінювати політико-географічне положення держав та географічне положення України.
Тип уроку: комбінований урок.
Ключові компетентності, які формуються на уроці: спілкування державною мовою, компетентності у природничих науках, соціальна і громадянська компетентності, математична компетентність.
Наскрізні змістові лінії: громадянська відповідальність.
Методи та прийоми, що використовуються на уроці: проблемний, частково-пошуковий, пояснювально-ілюстративний, репродуктивний, прийоми «Картографічна естафета», «Візитка», «Карта настрою».
Засоби навчання: політична та фізична карти світу, атлас України, зошит-практикум, підручник, картки «План характеристики ФГП/ЕГП країни».
ХІД УРОКУ
І. Організаційний етап
Налаштування учнів на роботу.
ІІ. Актуалізація знань, умінь, навичок учнів та перевірка домашнього завдання
Міні-дебати «Яка форма правління — республіканська чи монархічна — ефективніша?»
(клас на попередньому уроці було поділено на 2 команди («за республіку», «за монархію»). Кожна команда готує по декілька аргументів для підтвердження своєї позиції та контраргумент для спростування позиції суперників).
Прийом «Картографічна естафета»
Показати на політичній карті:
- Україну та її столицю;
- Країни - сусіди України;
- Три приклади країн – республік;
- Три приклади країн – монархій;
- Три приклади унітарних держав;
- Три приклади федеративних країн.
ІІІ. Повідомлення теми й мети уроку
ІV. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності
- Що розуміють під географічним положенням?
- За яким планом ми вивчали географічне положення материків?
- Чому важливо знати географічне положення території?
V. Вивчення нового матеріалу
Географічне положення – положення певного географічного об’єкта щодо поверхні Землі та інших об’єктів.
Географічне положення включає фізико – економіко і політико – географічне положення території.
Робота із фізичною картою з використанням плану характеристики фізико – географічного положення.
План вивчення фізико – географічного положення держави:
1. На якому материку та в якій його частині розташована.
2. Між якими паралелями та меридіанами розташована країна.
3. Крайні точки.
4. Розміри.
5. Протяжність з півночі на південь і з заходу на схід.
6. Країни з якими межує.
7. Якими морями омивається.
8. Течії, острови.
9. Теплові, кліматичні, годинні пояси, природні зони
10. Розміщення відносно найбільших форм рельєфу, річок.
Пояснення вчителя з використанням елементів частково-пошукового методу.
Крайні точки:
Пн. – с. Грем’яч ( 52º 22´ пн. ш., 33º11´ сх. д.)
Пд. - м. Сарич ( 44º23´ пн. ш., 33º44´ сх. д.)
Зх. – м. Чоп ( 48º05´ пн. ш., 22º08´ сх. д. )
Сх. – с. Червона Зірка ( 49º15´ пн. ш., 40º13´ сх. д. )
Площа:
603,7 тис км2 – І м у Європі, це на 13,2% більше ніж Франція. Займає 0,6% площі суші, 40м в світі.
Протяжність території:
З півночі на південь – 8º 893 км
З заходу на схід – 18º 1316 км
Державний кордон - це лінія і вертикальна площина, що проходить по цій лінії, які визначають межі території держави: суходолу, вод, надр, повітряного простору.
Відповідно до Закону України «Про виключну (морську) економічну зону», прийнятого 1995 року, до територіальних вод України примикає смуга шириною 200 морських миль, в межах якої заборонена економічна діяльність без спеціального дозволу українського уряду.
Питання державного кордону України вперше постало під час здобуття незалежності в 1917 – 1920 рр. Сучасний кордон України встановився під час Другої світової війни і в повоєнний період.
Державний кордон здебільшого проходить рівнинними територіями. Лише з Румунією, Польщею і Словаччиною він простягається гірськими районами Карпат.
Державні кордони закріплюються міжнародними угодами (делімітація) та чітко визначаються на місцевості (демаркація). Згідно з міжнародним правом такі кордони є недоторканими. Чим довший кордон, тим більші затрати на його утримання.
Загальна протяжність кордонів України – 6500 км, з них 1050 км – морські. Найбільший сухопутний кордон на сході і північному сході з Росією ( 2500 км). Значна протяжність кордонів України, їх доступність з погляду фізико – географічних умов, добросусідські стосунки з країнами, врегульовані спеціальними договорами, створюють передумови для розвитку всесторонніх економічних і політичних зв’язків.
Існують різні методики визначення географічного центру території:
1) смт. Добровеличківка – за серединним положенням між паралелями крайніх північної і південної точок і між меридіанами крайніх східної і західної точок;
2) північна околиця с. Мар’янівка Шполянського району Черкаської області, або точка в 2 км на захід від м. Ватутіне Черкаської області – за різними складними математичними методиками, що враховують різні особливості конфігурації території України.
ЕГП – це відношення певної країни до інших країн, що мають вплив на її економічний розвиток.
Робота з картами атласу із використанням плану характеристики ЕГП країни
План характеристики ЕГП країни
1. Положення на території материка.
2. Економічне оточення ( сусідське положення).
3. Фізико – географічне положення.
4. Положення до фізико – географічних об’єктів, які мають економічне значення:
а) водних ресурсів;
б) грунтово – кліматичних ресурсів;
в) лісових ресурсів;
г) паливно – енергетичних ресурсів;
д) мінерально – сировинних ресурсів;
е) будівельних матеріалів;
є) економічних районів, центрів.
5. Положення по відношенню до транспортних шляхів міжнародного значення.
6. Політико – географічне положення.
Робота з картками по визначенню позитивних/негативних рис положення.
Сусідське оточення:
Всі сусідні з Україною держави мають невисокі показники соціально – економічного розвитку, є постсоціалістичними країнами з перехідною економікою. Найближчими до України високорозвиненими країнами є Німеччина й Австрія.
Україна має широкий вихід до Чорного та Азовського морів. Берегова лінія в межах України досить розчленована зручними затоками, лиманами, бухтами придатними для спорудження портів. Все це сприяє розвитку морського судноплавства. Чорним морем Україна має доступ до Балканського півострова, Туреччини і Грузії, а далі до великих регіонів Близького Сходу й Прикаспію, які є перспективними щодо всестороннього економічного співробітництва і, насамперед, постачання в Україну нафти та природного газу. Приморське положення України забезпечує їй також прямий вихід до основних центрів світової економіки. Морський простір України відкритий для судноплавства.
Транспортне положення:
Україна має надзвичайно вигідне транспортне положення, на перехресті транспортних шляхів. Таке положення дозволяє отримувати прибутки за рахунок оплати перевезень товарів і пасажирів.
Україна знаходиться в Центрально-Східній Європі на перехресті важливих транспортних шляхів між державами і континентами. Вона межує з багатьма країнами і має вихід до Чорного і Азовського морів. Це дає змогу підтримувати морські транспортні зв'язки з Росією, Грузією, Туреччиною, Болгарією, Румунією, а через протоки Босфор і Дарданелли виходити у Світовий океан. Річковим транспортом по Дунаю Україна зв'язана з державами Центральної Європи. Дніпро дає вихід до Білорусі.Доступні гірські перевали Українських Карпат не створюють значних труднощів для різних сухопутних видів транспорту. Вигідне економіко-географічне положення України щодо сусідніх держав Західної Європи, Прибалтики, Російської Федерації, Білорусі, Молдови, країн Близького і Середнього Сходу, Північної і Східної Африки при сприятливому політичному кліматі може бути широко використане для транзитних перевезень вантажів і пасажирів багатьма видами транспорту. Це дуже вигідно Україні та державам, які використовуватимуть короткий шлях через її територію. Інтенсивність транзитних перевезень через нашу країну завдяки "потеплінню" політичного клімату в Європі та світі зростатиме.
Політико – географічне положення – місце країни на політичній карті світу відносно інших держав, центрів економічного і політичного впливу.
Близькість України до джерел регіональних конфліктів (Росія, Молдова, країни Близького Сходу) негативно впливають на стабільність розвитку. Сусідство з Польщею, головними «воротами» України в Європу, розвиток культури, політичних і економічних зв’язків є пріоритетними у зовнішніх відношеннях України.
Для України важливий і «турецький фактор» ПГП України. Україна разом із Туреччиною організувала Чорноморську економічну асоціацію країн.
Україна є «буферною зоною» між Західною Європою й Росією, що не завжди має позитивне значення. Питання щодо кордону з Росією в межах акваторії Азовського моря, розподіл Чорноморського флоту, маяків теж несприятливо впливають на безпечний розвиток країни, тому геополітичне положення України є складним.
VI. Узагальнення і систематизація знань, умінь, навичок
Робота із зошитом-практикумом
Дослідження. Порівняльна оцінка географічного положення України з країнами світу.
VІІ. Підсумок уроку.
J Прийом «Карта настрою»
Учні на дошці замальовують смайли зі своїм настроєм, оцінюють свою роботу на уроці.
VІІІ. Домашнє завдання. Опрацювати параграф 10. Виготовити буклет/візитівку «Україна. Загальна характеристика».
Всі сусідні з Україною держави мають невисокі показники соціально – економічного розвитку, є постсоціалістичними країнами з перехідною економікою.
Україна має широкий вихід до Чорного та Азовського морів. Берегова лінія в межах України досить розчленована зручними затоками, лиманами, бухтами придатними для спорудження портів.
Україна знаходиться в Центрально-Східній Європі на перехресті важливих транспортних шляхів між державами і континентами.
Близькість України до джерел регіональних конфліктів (Росія, Молдова, країни Близького Сходу) негативно впливають на стабільність розвитку.
Сусідство з Польщею, головними «воротами» України в Європу, розвиток культури, політичних і економічних зв’язків є пріоритетними у зовнішніх відношеннях України.
Україна фактично стала буферною (перехідною) державою між країнами НАТО на заході і Російською Федерацією на сході і північному сході.
Певний дискомфорт для України створює розміщення на її території чи в прикордонні військових формувань Російської Федерації.
Близько 40% протяжності державних кордонів приходиться на Росію.
Переважаючий рівнинний рельєф.
Розташування у помірному кліматичному поясі.
Значні запаси залізних і марганцевих руд.
Місце Чорнобильської аварії
План характеристики ЕГП країни
1. Положення на території материка.
2. Економічне оточення (сусідське положення).
3. Фізико – географічне положення.
4. Положення до фізико – географічних об’єктів, які мають економічне значення:
а) водних ресурсів;
б) грунтово – кліматичних ресурсів;
в) лісових ресурсів;
г) паливно – енергетичних ресурсів;
д) мінерально – сировинних ресурсів;
е) будівельних матеріалів;
є) економічних районів, центрів.
5. Положення по відношенню до транспортних шляхів міжнародного значення.
6. Політико – географічне положення.
План вивчення фізико–географічного положення держави.
1. На якому материку та в якій його частині розташована.
2. Між якими паралелями та меридіанами розташована країна.
3. Крайні точки.
4. Розміри.
5. Протяжність з півночі на південь і з заходу на схід.
6. Країни з якими межує.
7. Якими морями омивається.
8. Течії, острови.
9. Теплові, кліматичні, годинні пояси, природні зони
10. Розміщення відносно найбільших форм рельєфу, річок.
|