Головна | Реєстрація | Вхід | RSSСереда, 27.11.2024, 15:19

Сайт вчителя
Олексія Пальцева

Меню сайту
Пошук
Новини
ava
misto.zp.ua
ava
Перекладач Google
ava
Радіо онлайн
ava
Категорії розділу
Історія України [19]
Історія рідного краю [10]
Всесвітня історія [5]
Географія [32]
Екологія, природознавство [26]
Інформатика [5]
Математика [4]
Зарубіжна література [1]
Свята та події
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Calenday
ava
Свята, події, іменини,

народні прикмети
Калькулятор
Email
palzevol@gmail.com

ourclas@at.ua
Статистика

Онлайн всього: 2
Гостей: 2
Користувачів: 0

Каталог статей

Головна » Статті » Шкільні предмети » Зарубіжна література

Використання ігрових методів на уроках російської мови та зарубіжної літератури з метою активізації пізнавальної активності і розвитку учнів
Тема досвіду:

«Використання ігрових методів на уроках російської мови та зарубіжної літератури з метою активізації пізнавальної активності і розвитку інтелектуального мислення учнів»



Іщенко Ольга Володимирівна, вчитель
російської мови та зарубіжної літератури, спеціаліст.
Запорізька загальноосвітня школа № 87
Директор Школьніков М. З.
Без  гри  немає  і  не  може  бути
                                              Повноцінного  розумового  розвитку.
                                     Гра – величне  світло,  через  яке
                                                     В  духовний  світ  дитини  вливається
                                                            Живлющий  потік  уявлень,  понять  про 
                                                       Навколишній  світ.  Гра – це  іскра,  що 
                                         Запалює  вогник  допитливості
В. О.Сухомлинський

Провідна педагогічна ідея досвіду полягає у вивченні методичної літератури, присвяченій методичним можливостям гри; дослідженню ролі ігровий діяльність у процесі; створення ігрової ситуації під час занять російської мови та зарубіжної літератури.

Головною метою своєї педагогічної діяльності, а отже і досвіду, вважаю впровадження ігрових методів для підвищення інтересу до навчальних предметів, як російської мови та зарубіжної літератури та формування дружного колективу, самостійності, позитивного відношення до праці.

Обґрунтування актуальності та перспективності

В даний час ця проблема актуальна, тому що однотипність і шаблонність уроків знижують інтерес до навчання, роблять навчальним процес нудним і безперспективним. Тому необхідно розвинути в учнів інтерес, зробити уроки якомога більш радісним і захоплюючим. У цьому й можуть допомогти дидактичні ігри, їх періодичне використання на уроках. Тут необхідно звернути увагу ще й на те, що учні роблять перехід від ігрової діяльності до навчальної. Грунтуючись на цій особливості можна зробити висновок про те, що саме через ігри можна привернути увагу дітей до предмета, розвинути у них інтерес, зацікавленість в отриманні знань. У грі на уроці в учнів розвиваються психічні процеси, а досліджуваний матеріал засвоюється і запам'ятовується краще, ніж на звичайних уроках. Застосування ігрових методів сприяє не тільки підвищенню інтересу до навчання, а й підвищує якість самого навчання, підвищує міцність отриманих знань.

Науково-теоретичну базу дослідження складають публікації, рекомендації відомих науковців, дидактів, методистів. Феномен гри привертав увагу представниками різних наук: філософів, естетів, біологів, етнологів, психологів та інших. Початок розробки загальної теорії гри пов'язані з роботами К.Д.Ушинского,П.П.Блонского,Г.В.Плеханова,С.Л.Рубинштейна,Л.С.Виготского,Н.К.Крупской,А.Н.Леонтьева,Д.Б.Эльконина,А.С.Макаренко,М.М.Бахтина,Ф.И.Фрадкиной,Л.С.Славиной,Е.А.Флериной,Д.В.Менджерицкого,В.О.Сухомлинського,Ю.П.Азарова,В.С.Мухиной,О.С.Газмана, Спенсера . Важливого значення надавали грі видатні педагоги К.Д. Ушинський, А.С. Макаренко. Так, К.Д. Ушинський відзначав, що в грі формуються всі якості "душі людської, його розум, його серце і його воля, і якщо говорять, що ігри завбачають майбутній характер і майбутню долю дитини, то це треба розуміти двояко: не тільки у грі виявляються нахили дитини і відносна сила її душі, але й сама гра має вплив на розвиток дитячих здібностей і нахилів, а внаслідок цього, і на його майбутню долю". А.С. Макаренко вважав, що гра має дуже великий вплив на розвиток дитини, "яка дитина у грі, майже така вона буде і у роботі, коли зросте. Тому виховання майбутнього діяча відбувається саме у грі. Багато методистів досліджували використання ігор на уроках, зокрема: А.І. Богосвятська, С.В. Бусел , О.О. Ісаєва , О.А. Каніболоцька , Є.А. Пасічник , І.А. Хроменко , В.П. Шашина , П.М. Щербань та ін.

Результативність впровадження досвіду

В.О. Сухомлинський свого часу сказав: «Навчайте граючись, а граючи навчайте». Богосвятська А.І. зазначає: "Урок - це таїнство: на ньому відбувається зустріч світу автора, світу його твору зі світом учня і вчителя" [1, с.37]. Стандартна класно-урочна форма навчання є лише базою для творчого уроку. Саме тому задля урізноманітнення, оригінальності, виключності, неповторності вчителі звертаються до найнесподіваніших форм, методів, прийомів на уроках. Деколи вчитель використовує нестандартні форми уроків, які мають свою оригінальну структуру. Це відбувається тоді, коли "вчитель формулює незвичайні, але необхідні для навчального процесу завдання уроку, дбає про ефективність їх втілення" [2, с.151]. "Свого найвищого та найповнішого виявлення нестандартний урок набуває в різноманітних інтерактивних та/або ігрових формах" [3, с.185]."Освітня галузь "мови і літератури" має виняткове значення, оскільки саме через неї формуються світоглядні й ціннісні орієнтації особистості, її загальна культура, вміння спілкуватись державною, рідною та іноземними мовами, творче мислення, а також моральна і громадянська позиція, відчуття патріотизму і національної ідентичності" [4, с.11].Використання на дидактичної гри та ігрових моментів робить урок цікавим,  піднімає настрій учнів, перетворює подолання труднощів на успішне засвоєння навчального матеріалу. Завдяки цьому, зберігаю інтерес школярів до навчання. Застосовую їх на різних етапах уроку: актуалізації навчальної діяльності, підготовці до засвоєння нового матеріалу, у роботі над новим матеріалом, при первинному закріпленні засвоєних знань, умінь і навичок, при підведенні підсумку уроків.У грі як у особливому історично започаткованому виді людської практики відтворюються норми людського життя і діяльності, підпорядкування яким забезпечує пізнання та засвоєння предметної і соціальної дійсності, інтелектуальний, емоційний і моральний розвиток особистості. Є.А. Пасічник наголошує на тому, що "включення ігрових моментів в навчальний процес задовольняє природні процеси дітей" [4, с.124]. Гра - діяльність, яка не може обмежуватись чіткими рамками та суворими правилами. Незважаючи на це кожна гра включає "три основні етапи:· підготовчий (формулюється мета гри, відбирається навчальний зміст, розробляється сценарій, готується обладнання, розподіляються ролі, проводиться інструктаж тощо);
· безпосереднє проведення гри;
· узагальнення, підведення результатів" [5, с.31].
Дані гри можна використовувати як на основних занять із російській мові, а й у ролі нетрадиційної форми підсумкового контролю при закріпленні, узагальненні окремих навчальних тим, тієї чи іншої шкільного розділу науки про мову, .(Додаток1) у позакласної роботі, соціальній та ролі олімпіадних завдань зі російській мові та зарубіжно літератури.
Однією з улюблених форм став для мене та учнів урок-гра.(Додаток2) На своїх уроках я впроваджую різноманітні форми ігор,джерело яких-навчальний матеріал із літератури. Вони спрямовані на виховання інтересу до предмета, формування навичок правильного,виразного читання та розуміння прочитаного,організацію самостійної роботи з додатковою літературою, розвиток творчих здібностей.
Навчальні цілі та очікуванні результати навчання:Після ігрових уроків у учнів створюється позитивний емоційний настрій, що сприяє більш ефективному вирішенню завдань. Формуються моральні відносини, розвивається творча активність школярів. Під час виконання завдань вони навчатимуться формулювати, висловлювати та доводити власну думку, робити вибір і пояснювати позицію, вести дискусію.
Досліджувалися наступні питання: Навіщо застосовувати гру на уроці? Чи варто застосовувати гру на уроці? Які ігри можна використовувати на уроці? Яку роль відіграють ігри у навчальному процесі? Які основні етапи має гра? Що дає застосування ігор на уроках?

Висновок

На основі отриманих результатів я дійшла висновку, що проведення ігор на уроках російської мови та зарубіжної літератури відтворюють позитивний результат, навчальна мотивація у школярів підвищилася, хоча й небагато. Отже, використання дидактичних ігор позитивно впливає на навчання школярів, робить уроки більш продуктивними і цікавими, тим самим підвищується мотивація учнів, виникає пізнавальний інтерес до уроків .Навчальну гру використовую як від декількох хвилин так і до цілого уроку. На своїх проведених в ігровій формі уроках помітила, що найбільш яскраво проявляються моральні якості кожного учня, виявляються особливості стосунків як між членами команд, так і між командами в цілому. Крім того, при використанні ігор швидко й активно діє зворотний зв’язок «учитель –учень», який приводить до партнерських стосунків в освіті. Одним  із  ефективних  засобів  вирішення  проблеми  навчання ,  а  саме  засобом  створення  мотивів  до  спілкування  є  навчальні  ігри,  або  ігрові  вправи,  які  активно  використовую  на  уроках. 
Проблема використання ігрових методів на уроках з метою активізації пізнавальної активності і розвитку інтелектуального мислення учнів викликає зацікавленість у вчителів російської мови та зарубіжної літератури, району, області. В цьому я переконалась на засіданнях методичного об’єднання, присвячених даній темі.
Список використаних джерел:

1. Богосвятська А.І. Сучасні типи уроків світової літератури: пошук, натхнення, фантазія / А.І. Богосвятська // Зарубіжна література в школах України. - 2011. - №10. - С. 37 - 41.
2. Кутішенко В. П. Вікова та педагогічна психологія (курс лекцій). 2-ге вид.: Навч. посіб./ В.П. Кутішенко - К.: Центр учбової літератури, 2010. - 128с.
3. Шашина В.П. Методика игрового общения [Учебное пособие] / В.П. Шашина. - М.: Феникс, 2005. - 288с.
4. Пасічник Є.А. Методика викладання української літератури в середніх навчальних закладах: Навчальний посібник для студентів вищих закладів освіти / Євгеній Андрійович Пасічник. - К.: Ленвіт, 2000. - 384 с.
5. Енциклопедія педагогічних технологій та інновацій / автор-укладач Н.П. Наволокова.-Х.:Основа,2009.-176

Джерело: http://ourclas.at.ua/load/3-1-0-1
Категорія: Зарубіжна література | Додав: Пальцев (18.01.2016) | Автор: Іщенко Ольга Володимирівна
Переглядів: 887 | Рейтинг: 5.0/3

Поділитися матеріалом:

Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Перекласти сайт

 Translate the site into English Die Webseite auf das Deutsche zu übersetzen Przetlumacz te strone na jezyk Polski Перевести сайт на Українську мову Traduire le site en français 
Форма входу

Лепетун
gerb
facebook
ava
Amnesty Ukraine
ava

Amnesty International
Запорізька мерія
gerb
Школа № 87
gerb

Школа №87 на карті міста

Школи Запоріжжя
Карта України
map_ua
База питань
ChGK
Life.zp.ua
ChGK
Доктор Комаровский
komarovskiy
Афоризми

Copyright MyCorp © 2024
Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz