Щорічно у другий четвер жовтня проводиться Всесвітній день зору для залучення глобального уваги до проблем сліпоти, порушення зору і реабілітації людей з порушенням зору.
У проведенні Всесвітнього дня зору приймають участь всі партнери в області профілактики порушення зору та відновлення зору. Цей день є також основною подією для профілактики сліпоти та глобальної ініціативи з профілактики сліпоти "Бачення 2020: Право на зір", створеної ВООЗ та Міжнародним агентством з профілактики сліпоти.
Сліпота - це нездатність бачити. Провідні причини хронічної сліпоти включають катаракту, глаукому, вікову дегенерацію жовтої плями, помутніння рогівки, діабетичну ретинопатію, трахому і захворювання очей у дітей (наприклад, що викликаються дефіцитом вітаміну А). У світі все ширше зустрічається сліпота, що розвивається з віком, а також сліпота, викликана неконтрольованим діабетом. З іншого боку, в результаті медико-санітарних дій зменшується число випадків сліпоти, що розвивається через інфекцію. Три чверті всіх випадків сліпоти можна запобігти або лікувати.
Основні факти
- У всьому світі близько 285 мільйонів чоловік страждають від порушень зору, з яких 45000000 вражені сліпотою і 246 мільйонів мають знижений зір.
- Близько 90% людей, що страждають від порушень зору, живуть в країнах, що розвиваються.
- На глобальному рівні основною причиною порушень зору є нескорректированной аномалії рефракції, а в країнах з середнім і низьким рівнем доходу основною причиною сліпоти є катаракта.
- За останні 20 років кількість людей, які страждають від порушень зору в результаті інфекційних хвороб, значно зменшилася.
- 80% всіх випадків порушення зору можна запобігти або вилікувати.
Визначення
Відповідно до Міжнародної класифікації хвороб -10 (оновленої і переглянутої в 2006 році), існує чотири рівні зорової функції:
- Нормальний зір
- Помірне порушення зору
- Тяжке порушення зору
- Сліпота.
Помірні і важкі порушення зору об'єднуються в поняття "знижений зір", а знижений зір разом зі сліпотою представляють всі порушення зору.
Причини порушення зору
У глобальних масштабах основними причинами порушення зору є:
- Нескорректированной аномалії рефракції (короткозорість, далекозорість або астигматизм), 43%;
- Катаракта, 33%;
- Глаукома, 2%.
Хто піддається ризику?
Приблизно 90% людей з порушеннями зору живуть в країнах, що розвиваються.
Люди у віці 50 років і старше
Близько 65% всіх людей, що страждають від порушень зору, - це люди у віці 50 років і старше, в той час як ця вікова група становить 20% населення світу. При що має місце в багатьох країнах старінні населення зростає число людей, що піддаються ризику вікового порушення зору.
Діти у віці до 15 років
За оцінками, 19 мільйонів дітей страждають від порушень зору. 12000000 з них мають порушення зору через аномалій рефракції - станів, які легко діагностуються і коректуються. 1,4 мільйона дітей є незворотнім сліпими на все життя.
Зміни протягом останніх 20 років
В цілому, незважаючи на старіння глобального населення, масштаби порушень зору в світі з початку 1990-х років зменшилися. Це відбулося, переважно, в результаті зниження показників порушення зору в результаті інфекційних хвороб завдяки узгодженим діям в області суспільної охорони здоров'я.
Що таке аномалії рефракції?
Аномалія рефракції є широко поширеним порушенням зору. Вона відбувається в тих випадках, коли око не може чітко фокусувати зображення із зовнішнього світу. Результатом аномалій рефракції є розпливчастий зір, який іноді є настільки сильним, що викликає порушення зору.
Трьома найбільш поширеними аномаліями рефракції є:
- Міопія (короткозорість) - утруднене зорове сприйняття віддалених предметів;
- Гіперопія (далекозорість) - утруднене зорове сприйняття близько розташованих предметів і
- Астигматизм - викривлене зорове сприйняття предметів через нерівномірне кривизни рогівки (прозорої оболонки очного яблука).
Четвертим станом є пресбіопія, яка веде до ускладнень при читанні або розгляді предметів на відстані витягнутої руки. Воно відрізняється від інших порушень тим, що пов'язано зі старінням і трапляється майже з усіма.
Аномалії рефракції не можна запобігти, але їх можна діагностувати шляхом перевірки зору і лікувати за допомогою коригувальних окулярів, контактних лінз або рефрактівной хірургії.
Згідно з оцінками ВООЗ, у світі живе 153 000 000 чоловік з порушенням зору, викликаним нескорректированной аномаліями рефракції. До цього числа не входять люди, що живуть з нескорректированной пресбіопії, число яких, згідно з деякими попередніми даними, мабуть, досить велике.
Джерело
|