Тверде ядро почало застигати понад 550 мільйонів років тому.
Геологи з Рочестерського університету визначили, коли внутрішнє ядро Землі почало застигати, що додало "магнітного динамо" нашої планети нову силу. Як повідомляє Naked science, розрахунки дослідників показали, що ця подія відбулася 565 мільйонів років тому.
Відзначається, що геомагнетизм Землі виникає глибоко в її надрах, де розташовано тверде залізо-нікелеве ядро, температура якого сягає 5500 градусів Цельсія. Його оточує більш товсте і рідке зовнішнє ядро, матеріал якого поступово остигає і осідає, нарощуючи тверді шари в центрі.
У минулому ядро Землі було підігрітий сильніше, воно цілком було рідким і вирувало, але незабаром почало охолоджуватися, а з ним почала слабшати і магнітосфера, наблизившись до небезпечного для життя на планеті рівню. Разом з тим, в певний момент в центрі початок утворюватися тверде ядро, яке додало "магнітного динамо" Землі нову силу.
Раніше дослідники припускали, що це сталося 0,5 - 2,5 мільярда років тому. У новій же роботі вченим вдалося назвати дату цієї події досить точно - 565 мільйонів років тому. В ході дослідження вчені проаналізували орієнтацію частинок певних мінералів, на яку впливає зміни глобального магнітного поля.
Дослідники вивчили орієнтацію кристалічних пироксенів і шпатів, знайдених під містечком Сет-Іль в канадському Квебеку і датованих віком 550-600 мільйонів років. Кристали показали, що в ту епоху магнітосфера переживала важкі часи, слабшаючи і змінюючи полярність в десятки разів швидше, ніж це відбувається в епоху сучасну. Однак з певного моменту процес зупинився і раптово став розвиватися в зовсім іншу сторону. Магнітне поле почала посилюватися.
Вчені підкреслюють, що охолодження ядра збіглося за часом з кінцем едиакарского періоду, який був відзначений одним з глобальних вимирань біосфери. На думку дослідників, це могло бути пов'язано з ослабленням магнітосфери.
Джерело